Rus Mahkemesi Popüler Kripto Para Borsasını Kara Listeden Çıkarıyor


Rusya’da Arkhangelsk, bir mahkeme geçen yaz Binance’in web sitesi bloke olması gerektiğine karar vermişti. Göre mahkeme bu karardan görünmiş gibi duruyor.

Ticaret hacmine göre en büyük kripto para borsası olan Binance’in sitesi Arkhangelsk mahkemenin, şirketin Bitcoin (BTC) hakkında bilgi dağıtmaya yardım ettiği ve kripto para biriminin düzenlenmemiş söylemesi nedeniyle engellenmişti. Mahkeme kararında, “Bitcoin ihracı ve tamamen merkezden dağıtılmıştır ve bunu hükümet düzenlemenin bir yolu yoktur, bu da mevcut Rus yasalarına aykırıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Şikayet Geri Çekildi

Ancak Binance’ın Rus temsilcisi Gleb Kostarev’e göre Binance, mahkeme duruşmaları hakkında bilgilendirilmedi ve sadece İnternet sansür ajansı Roskomnadzor tarafından kara listeye alındığını öğrendi. Bu, borsanın mahkemede haklarını senin gibi savunmasını engelledi. CoinD tarafından bildirilene göre yeni mahkeme kararında, Binance’in karara itiraz edip uygun süreci talep etmesinden sonra savcılar şikayetlerini geri çekti.

Rusya’da Bitcoin (BTC) gibi kripto para yasa dışı değil. Ülkenin 1 Ocak’ta olan dijital varlıklar yasası, kripto para birimlerini vergilendirilebilir mülk olarak kabul ediyor. Devlet Başkanı Putin geçtiğimiz aylarda memurların kripto para kontlarını bildirmeleri için bir emir de imzaladı.

Ülkenin merkez bankası ayrıca Rusya’da kalifiye olmayan bir Yatırımcının bir yılda satın alabileceği dijital iletişimlerin karşılığı 600. 000 ruble’den (yaklaşık 7. 740 dolar) fazla olmayan bir değerle sınırlayan bir yönerge yayınladı.