Robinhood Skandalı Büyürken Merkezi Olmayan Finansa Talep Artıyor! Kripto Paralar Yükselir mi?


R / wallstreetbets subreddit’in bir sonucu olarak devam eden Gamestop hisselerinin artmasıyla birlikte, Robinhood, WeBull ve Apex Holdings gibi diğer ticaret platformları, daha fazlasının satın alınmasına izin vermeyerek, hisselerin alım satımını engelledi. WeBull, “aşırı dalgalanma” nedeniyle olası satışını reddettiğini belirtti. WeBull kullanıcıları ellerindeki hisse senetlerini tasfiye etmek veya satmak zorunda kaldı. Robinhood da benzer bir yol izledi ve durumla ilgili yayınladığı bir blog gönderisinde neden olarak “aşırı dalgalanma” yı gösterdi.

Perakendeci Yatırımcıların Wall Street kuruluşuna karşı mücadelesinin somut örnek haline gelen Amerikan video oyunu perakendecisi GameStop’un (GME) hisseleri, Robinhood firmaların satışları kısıtlamak için geçtikten sonra neredeyse% 75 düşüş yaşadı.

Robinhood Tepki Topluyor

Amatör kitleler için en popüler ticaret uygulaması olan Robinhood, trade engellerinden ötürü perakende Yatırımcıların öfkesini çekti. Bir Twitter kullanıcısı, “Bu kadar! İlerlerken, “ Uniswap gibi merkezi olmayan finansal teknolojileri kullanıyorum. Trade yaptığımda, herkesle aynı kurallara göre trade yapmak istiyorum. Bu benim param, benim kontrolümde olsun istiyorum ”ifadelerini kullanarak bir akım başlattı. Birçok kişi bu akıma destek vermek aynı cümleleri tweet olarak attı.

https: // twitter. com / CryptoMessiah / durum / 1354843038154182659

GameStop dışında AMC ve Nokia gibi diğer yükselen hisse senetlerini de bloke eden Robinhood mutlak piyasa kargaşasına neden oldu. Öte yandan bir başka kullanıcı Robinhood’un Dogecoin trade’ini engellediğini iddia etti.

https: // twitter. com / HsakaTrades / durum / 1354810704390361089

Bitcoin evangelisti Andreas M. Antonopoulos ise komisyonsuz ticaret uygulamasının markasını “gücü olan biri” tarafından sabote ile zorlandığına inanıyor:

“Robinhood’un, gücü olan biri tarafından köşeye sıkıştırılmadan markasını yok etme şansına sahip olmak. ”

Robinhood’ın sorunları artık kızgın tweet’lerin çok ötesine uzanıyor. Hoşnutsuz müşterilerden gelen toplu dava şikayeti, New York’un Güney Bölgesi’nde şimdiden dosyalanmış durumda.

https: // twitter. com / LJMoynihan / durum / 1354836830169006081

Merkeziyetsiz Finans

Merkezi olmayan borsalar bu tip engelleme ve sansür girişimlerinden uzaklaşmaya çalışır. Merkezi çalışmak yerine, bir dizi çalışırlar. Farklı taraflar arasında güvensiz ticareti mümkün kılmak için atomik takas ve emanet için akıllı sözleşmelerin birleştirirler. Buna en belirgin ve popüler örnek şu anda Uniswap’tir.

Sistemin olumlu ve olumsuz yanları bulunuyor. Merkezi bir sunucu olmadan, çok az veya hiç kesinti şansı olmadığını bilerek ticaret yapabilirsiniz. Ayrıca engele uğramazsınız, paranızın kontrolü tamamen sizdedir. Fakat bazı düzenleyici riskler vardır. Doğru platformu seçmezseniz dolandırılma riskiniz de bulunmaktadır.

Ademi merkeziyetçilik tartışmaları soyut örnek ilerliyor gibi görünse de Robinhood olayıyla beraber bu son etkiye nedenler somut terimlerle neden önemli haberi gösterdi. Finansal kuruluşlar ile siyasi ve ekonomik kuruluşlar, bazen perakende Yatırımcıların aleyhine bir araya geldiğinde, kendi kontrolleri dışındaki güçler nedeniyle işlemlerinin sansürlendiğini düşünenler merkeziyetsiz borsalara geçiş yapacaktır.

Daha fazla insanın merkeziyetsiz finansa geçmesi analistlere göre kripto para birimlerinin benimsenmesinde önemli bir rol oynayabilir. Hal böyle olunca altcoin’ler de durumdan olumlu etkilenip yükselişe geçebilir.