Ripple Kurucu Ortağı Jed McCaleb Yine XRP mi Sattı?


Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb, tacostand cüzdanından son iki günde yaklaşık 40 milyon XRP serbest bıraktı. İşlemlerle ilgili veriler XRPscan’den geldi.

Bu XRP adresi, şirket Open Coin olarak bilindiği Ripple Labs’ın (2012) ilk kurulduğu günlerde kaydedilmişti. Yalnızca 2015’te Ripple olarak yeniden adlandırıldı.

McCaleb bu adresi, yönetim kurulu ile tutarsızlıklar yaşaması ve Stellar ve XLM’yi yaratmak üzere şirketten 2013 yılından beri kullanıyor. McCaleb ayrılırken, Ripple’ın kurucu ortağı ve ilk CTO’su olarak yardımlarından şirket XRP olarak iyi bir tazminat ayırdı.

Ripple, McCaleb’a düzenli olarak ödeme yapıyor ve en sonuncusu Whale Alert tarafından 304. 635. 504 XRP’lik tek bir işlem olarak tespit edilmişti.

9 ve 10 Şubat’ta McCaleb, satılmak üzere yaklaşık 40 milyon XRP gönderdi. Aralık 2020’nin sonlarında verilere göre, toplam XRP satın alma ve karı 1. 2 milyar hisse buldu. McCaleb’in cüzdanının mevcut bakiyesi ise 499. 599. 172. 60537 XRP.

McCaleb SEC Davasından Korkmuyor

Aralık ayının sonlarında, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a ve en yüksek profilli iki yöneticisine karşı dava açtığını duyurdu: CEO Garlinghouse ve kurucu ortağı (ve eski CEO) Chris Larsen.

Dava, XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ve Ripple’ın söz konusu üst düzey yöneticiler ile birlikte, 1 milyarın üzerinde XRP sattığını iddia ediyor.

Davanın açılmasından kısa bir süre sonra McCaleb, XRP satışlarını durdurdu ve topluluktan bunun ortaya çıkıyor SEC yasal davasından kaynaklandığını iddia etti. Ancak Ocak ayında McCaleb, XRP satmaya devam etti.