Kripto Para Borsası Bitfinex, Tether’e Olan 550 Milyon Dolarlık Borcunu Ödedi


Bitfinex, gün içinde kardeş şirketi Tether’e olan 550 milyon dolarlık borcunu ödedi. 2018’de Tether, Bitfinex’e 900 milyon dolarlık borç vermişti ve verilen borcun 750 milyon dolarlık kısmı borsa tarafından çevrildi.

Borç, New York Mahkemesi’nde davanın ana nedeniydi. İki yıl içinde Bitfinex borcun 200 milyon dolarlık kısmın teminişti. Kripto para borsası Bitfinex, kardeş şirketi Tether’den borcun 550 milyon dolarlık kısmı da bugün ödedi.

Bitfinex’in The Block dergisine açıklamada ocakta ödemenin kredi borcu tamamen kapatıldı.

Neler Yaşanmıştı?

2018 yılında Tether’in 900 milyon dolarlık borcun 750 milyon dolarlık borsa tarafından değerlendirildi. Bitfinex, 2019 ve 2020 yılında borcunu yüzer milyon dolar azaltmıştı.

Bitfinex genel danışmanı Stuart Hoegner’ın The Block’a yaptığı açıklamaya göre firmanın kısa vadede nakde ihtiyacından dolayı Tether’den borç almıştı. 2019 yılında, New York Başsavcı (NYAG) ofisi, mahkeme belgelerinde, ödeme işlemcisi Crypto Capital’in fonları ele geçirmesinden sonra Bitfinex’in 850 milyon dolar kaybettiğini ve borsanın Tether kredi hattı açığın gizlice kapattığını iddia etti.

Dava o zamandan beri devam ediyor. Geçen ay Bitfinex ve Tether, NYAG tarafından aranan belgeleri üretmeyi neredeyse bitirdiklerini açıklamıştı. Daha sonra da belgelerin teslim dile getirilmişti.

Bitfinex Cuma günü, “Bitfinex, tip: Crypto Capital karşı kurtarma eylemlerinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor” dedi:

“Crypto Capital ve ilgili taraflar Bitfinex’i mağdur etti. Onlara karşı mevcut tüm yasal çözüm yollarını arama hakkımızı saklı tutuyoruz. Ayrıca New York Başsavcılık Ofisi ile üretken ve yapıcı tartışmalarımıza devam etmeyi umuyoruz. ”

Bitfinex, kredi bakiyesinin planlanandan önce ödendiğini belirterek, 5 Kasım 2021’e kadar vadesi gelmediğini de sözlerine ekledi.

Hoegner’ın açıklamasına göre Bitfinex’in finansal performansı geri kalan borcun imkânsız sağladı. Ama detaylar konusunda hiçbir şey paylaşmadı. Hoegner borcun ABD dolarını ödendiğini açıkladı. Hoegner, söylenen rakamın Tether’in Deltec Bank’taki hesabına aktarıldığını açıkladı. Bitfinex ayrıca kredinin yeniden kullanılamayacağını söyledi.

Bitfinex’in Tether’e olan borcunu ödemesi hakkında ne düşünüyorsunuz?