Hükûmet, gıda fiyatlarındaki artış için harekete geçiyor


Investing.com – Cuma namazı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gıda fiyatlarındaki yükseliş için şu açıklamalarda bulundu:

Dünkü Gıda Komitesi toplantısının ardından bugün Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, basın açıklamasını duyurdu, yapılan açıklamada komitenin, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ileriye dönük üretim ve fiyat gelişmelerini öngörebilmesini kolaylaştıracak veri tabanlı çalışmaları sürdürmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda; tarımsal ürünler ve gıda piyasalarındaki gelişmeler konusunda zamanlı kararlar almaya fayda sağlayacak bir Erken Uyarı Sistemi’nin oluşturulmasına ilişkin teknik altyapı çalışmaları Komiteye sunulmuş ve kurumlar arası iş birliğinin çerçevesi belirlendi.

TCMB, dün açıkladığı PPK toplantısında son ayda süt ve süt ürünlerindeki artışın gıda enflasyonuna olan etkisine vurgu yaparken Türk İş de Ocak raporunda gıda fiyatlarındaki artışa dikkat çekti. Vatandaş artan bu fiyatların yetkililerce dizginlenmesini ve özellikle temel gıda grubundaki elzem ihtiyaçların fiyatlarının makul seviyelere çekilmesini bekliyor.

Yazar: Necdet Erginsoy