Çağrılar Büyüyor: Apple, Bitcoin (BTC) Yatırımında Tesla’nın Yolunu İzlemeli


Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın 1. 5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) Yatırımının ardından, Bitcoin 44.000 dolara sert bir sıçrama gerçekleştirmişti. Tesla’nın bu yatırımı, kripto para topluluğu tarafından kurumsal anlatıyı ilerletebilecek büyük bir gelişme olarak nitelendi. Önde gelen bir analist ise, Apple’ın Tesla’nın yolunu izlemesi dönüştürüyor.

RBC Dominion Securities analisti Mitch Steves, 2 trilyon dolardan fazla değere sahip ABD firmasının, 20 yıl içinde ABD’yi kripto para konumunda lider bir ülke haline getirebileceğini söylüyor.

Analist, şirketin kripto para borsası işine girmesi durumunda Apple’ın “Hemen pazar payı kazanabilir” düşünüyor. Steves’e göre böyle bir gelişme, Apple’ın “Birkaç tıklama ile milyarlarca dolarlık bir fırsatı” ortaya çıkarmasına izin verebilir.

Steves senaryoyu, Jack Dorsey’in Meydanı geçen yılın üçüncü çeyreğinde Bitcoin’den 1. 6 milyar dolardan fazla gelir elde etmesine dayanarak hesapladı.

Buna karşılık, Ocak ayı hayır Apple, 1. 65 milyar cihazdan aktif bir kullanıcı tabanına sahipken, Square’in 30 milyon güçlü aylık aktif kullanıcısı var.

Ek olarak analist, Apple’ın Apple Wallet hizmetini bir kripto para hizmetine dönüştürerek, büyümenin önemli hale getirilerek oluşturulabileceğini söylüyor. Analistlere göre Apple, tabanlı bir kripto para borsasından her yıl yaklaşık 40 milyar dolar kazanabilir.

Apple’ın Bitcoin’e inşaat yapımı tek isim Steves değil. Toroso Investments portföy yöneticisi Dan Weiskopf da, teknoloji firmasının Bitcoin’e özellikle enflasyona karşı önlem olarak daha yakından bakması gerektiğine inanıyoruz. Geçtiğimiz günlerde Weiskopf, 10-20 milyar dolarlık BTC’nin, Apple’a uzun vadede “agresif bir hisse senedi senedi geri satın alımı” boş daha fazla kar sağlayabileceğini belirtmişti.