Buzulların Erimesinin Doğal Nedenlerden Kaynaklandığı Ortaya Çıktı

2 min


Buzulların erimesinin doğal nedenlerden kaynaklandığı ortaya çıktı;

yeni bir araştırmaya göre, iklim değişikliğinin en önemli etkisi; kutup buzunun erimesi, insan radyoaktivitesi ve doğal iklim dalgalanmalarının birleşiminden kaynaklanmaktadır.

Paylaşılan Suç

İnsanlar, Dünya’da meydana gelen çevresel değişikliklerin çoğunu suçluyorlar, ama hepsi değil.

Yeni bir araştırmaya göre, iklim değişikliğinin en önemli etkisi; kutup buzunun erimesi, insan radyoaktivitesi ve doğal iklim dalgalanmalarının birleşiminden kaynaklanmaktadır. Aslında, bu çalışmanın arkasındaki uzmanlar , son 37 yıl içinde kaybedilen buzun yüzde 50’sinin doğal iklim değişkenlerinden kaynaklandığına atfediyor .

Gürültüdeki Desenler

5 Kasım’da Nature Geoscience’da yayınlanan bu çalışmadan önce araştırmacılar,  Kuzey Buz Denizi buzullarında doğal rollerin ne kadar büyük bir rol oynadığından emin olamadılar – tahminler yüzde 20 ile yüzde 50 arasındaydı.

Daha doğru bir tahminde bulunmak için, birkaç ABD üniversitesinden ve devlet kurumundan araştırmacılar, Arctic buz erimesi ve antropojenik (insan kaynaklı) ve iç (doğal) değişkenler arasındaki modelleri arayan iklim modeli simülasyonlarını analiz ettiler.

Bu desen eşleştirme tekniği, doğal değişkenlerin buz kaybının yüzde 40 ila 50’sinin neden olduğu sonucuna varmalarını sağladı.

İnce Buz

NASA’nın hesaplamalarına göre, 1979 yılından bu yana her yıl Maryland ve New Jersey büyüklüğü kadar yaklaşık 21.000 mil kare deniz buzu eridi.

İnsanların bu buz kaybından sorumlu olmadıklarını bilmek, bizi biraz daha az suçlu hissettirebilir. Ama bu konuyla ilgili bir şeyler yapmaya çalışmaktan kaçınılmamalı.

Kuzey Kutbu buz eriyiği tüm dünyayı  etkiliyor, yükselen deniz seviyesine, aşırı hava olaylarına ve küresel ısınmaya neden oluyor. Biz suçlu olmasak bile insanlığın en büyük önceliği bu buz erimesini yavaşlatmak olmalı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir