BIS Genel Müdürü: Dijital Para Birimlerini Piyasaya Sürenler Merkez Bankaları Olmalı


Uluslararası Ödemeler Bankası (The Bank of International Settlements – BIS), Çarşamba günü CBDC’ler, stablecoin’ler ve kripto para birimi dahil olmak üzere dijital para birimi geniş kapsamlı bir anket yayımladı. Bir The Block haberine göre, anketin tamamlandığı şu şekilde:

  • Ankete göre, stabilcoin’ler parazal ve içeride dolaylarında dolaylarında dolayında bankası tarafından araştırılıyor.
  • Ankete göre, kripto para alışveriş merkezleri bankası tarafından “ödeme aracı olarak yaygın kullanım olmayan niş ürünler” olarak değerlendiriliyor.
  • BIS anketine göre, bazı merkez bankaları pilot aşamasına geçmesine rağmen merkez bankası CBDC’lere uzun vadeli bir bakış açısıyla bakıyor.
  • Merkez bankaları, dijital para yazı yazma konusunda aceleci davranıyor gibi görünüyorlar. Ancak Bank of International Settlements tarafından yapılan yeni bir anketin sonuçları, daha çok stablecoin’lere ilgi gösterdiklerini gösteriyor.

Çarşamba günü kürleme, BIS’in merkez bankalarının dijital para yazılarında çalışmalarının dünyadaki son büyük büyük çalışmalarında bir yıl sonra gerçekleştirildi. O zamandan beri, anketin yazarlarına göre, daha fazla merkez bankası pilot programlar eğitim giriş ve test aşamasının ilerisine geçmeye başladı. Bununla birlikte anket, CBDC sürme üzerine ankete katılan merkez bankalarının yaklaşık% 60’ının aşamalarında aşamalarında olduğunu gösteriyor. BIS, bu türden 60 kadar kurumu inceledi:

“` `merkez bankası şu anda CBDC’lerin olduğunu bir şekilde araştırıyor ve genel olarak anket, araştırmadan deney ve pilot projelere doğru bir geçiş olduğunu gösteriyor. Yine de, bu gelişmeye rağmen, CBDC’lerin yaygınlaşması hala biraz uzak görünüyor. ”

“Stablecoin’lerin parasal ve finansal içinde içinde incelenen” odaklanan BIS anketi, ankete katılan merkez bankalarının üçte ikisinin stabilcoin’lere veya ABD cebinde gibi fiat para birimlerine bir şekilde bağlı dijital para birimlerine odaklandığını gösterdi.

Raporda, USDT stablecoin’ini bulmak Tether’in yanı sıra bir kripto para birimi olan Bitcoin’in de adı. Rapora göre, “merkez bankaları Bunları bir ödeme aracı olarak yaygın kullanımı olmayan niş ürünler olarak görmeye devam ediyor. “ Raporda şu ifadeler yer alıyor:

“Pek çok kripto para birimi, 2020 yılında değerlerinde spekülatif varlıklar biçimine sadık bir artış yaşadı. Bu artış, ödemelerde algılanan kullanımdaki herhangi bir değişiklikle eşleşmedi. Aslında, bankası kripto para birimlerini niş ürünler olarak görmeye devam ediyor. ”

Merkez bankası anket raporuna ek olarak, BIS kurumun genel müdürü Agustín Carstens’in açıklamalarına da yer verdi. Carstens, dijital paraları merkez bankalarının yerini sürmesi savundu.

Carstens, “Dijital para birimlerine ihtiyaç duyulursa, ihraç edilecek olan merkez bankaları olmalıdır” dedi. “Eğer yaparlarsa, CBDC’ler yenilikte katalitik bir rol oynayabilir, ödemelerde rekabeti ve verimliliği teşvik edebilir. “