Yemekleri, Hastalara Robotlar Taşıyacak

Yemekleri, Hastalara Robotlar Taşıyacak

78
1
PAYLAŞ

Süleyman Demirel Üniversitesi’nden mezun olan 6 genç mühendis sağlık alanında yeni bir dönem başlatacak bir robot icat etti. Robot sayesinde ameliyathanede bulunan hastalara steril bir şekilde malzeme ve yemek ulaştırılabilecek.

robot-projesi-suleyman-demirel-universitesi

Sağlık teknolojisinde gelişmeler devam ediyor. Isparta’da bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi’nden  mezun olan altı genç mühendis, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın verdiği 100 bin liralık “tekno girişim” desteği ile, akıllı telefondan kontrol edilebilen bir robot geliştirdi. “Otomatik yönlendirmeli araç sistemi” olarak projelendirilen robot; ameliyathanelere, hastalara verilmek üzere hasta yemeklerini ve gerekli çeşitli malzemeleri steril olarak taşıyabiliyor.

Bu robot  projesini yürüten Ferdi Alakuş, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, geçtiğimiz sene Süleyman Demirel Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdiğini ve üniversitede okuduğu süre boyunca arkadaşlarıyla beraber farklı alanlarda robot teknolojisine uygun olarak farklı projeler geliştirdiklerini ifade etti.

Projenin mimarlarından biri ve yürütücüsü olan Ferdi Alakuş, üniversiteyi bitirdikten sonra daha çok endüstriyel robotlar yapmaya karar verdiğini ve bu amaçla aynı okuldan mezun olan 5 mühendis arkadaşı ile birlikte SDÜ  Teknokent’inde bir şirket kurduklarını söyledi.

Genç mühendislerin icat ettikleri robot;  hastanelerde ameliyathanelerde malzeme taşınmasında ve hastalara yemek verilmesinde kullanılabiliyor. Sağlık alanında büyük gelişim sağlayabilecek bu robot; hastane koridorlarına, odalara ve ameliyathaneye koyulan çizgileri takip edecek ve  yazılıma girilen kodlar ile talimatları yerine getirecek.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Bizim insanlarımız neden böyle işlerle uğraşmazlar zehir gibi kafa var. Böyle işlere gelince hiç ilgimiz yok. 🙁

BİR CEVAP BIRAK