ABD Vatandaşları Oylarını Facebook’tan Kullanabilecek!

ABD Vatandaşları Oylarını Facebook’tan Kullanabilecek!

88
1
PAYLAŞ

Sosyal paylaşım sitesi Facebook, daha önce eşi benzeri görülmemiş bir uygulamayı yayına sokuyor. ABD vatandaşları önümüzdeki 4 gün boyunca Facebook üzerinden 2016 ABD Başkanlık Seçimleri‘nde oy kullanabilecek.

abd-oy-facebook

2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan insanların duygu ve düşüncelerini paylaşmasını sağlayan Facebook önümüzdeki 4 gün boyunca ilk defa yeni bir hizmet sunacak. Sosyal paylaşım sitesi ABD’de yapılacak olan başkanlık seçimlerinde 18 yaşın üstündeki vatandaşları oy kullanmaya teşvik etmek ve vatandaşların daha kolay oy vermelerini sağlamak için için haber kaynağında önümüzdeki dört gün boyunca bir değişiklik yapacak.

2016 ABD Başkanlık Seçimleri boyunca, Facebook’un haber kaynağında vatandaşların oy kullanmaları yönünde bir yazı ve onun hemen yanında bir “Register” butonu yer alacak. Register butonuna tıklayan ABD vatandaşları resmi olarak hazırlanan vote.USA.gov internet sitesine yönlendirecekler ve açılan sayfada oylarını kolayca kullanabilecekler.

Sosyal paylaşım sitesinin oy kullanmaya teşvik etmek amacıyla yapacağı bu uyguluma ile kullanılan oy sayısının artacağı düşünülüyor. Bu konuda Facebook’un Hükümet Yardım Müdürü Katie Harbath; Bu yeni uygulama ile vatandaşların oy verme işlemlerinde oldukça etkileyici ve yardımcı olacağını dile getirdi.

ABD yönetimi de Facebook’un en çok kullanılan sosyal ağ olması sebebiyle bu konuda gerekli izinleri verdiklerini ve vatandaşların çekinmeden bu yenilik aracılığıyla oylarını kullanabileceklerini açıkladı. Bu haber ülke genelindeki tüm televizyon kuruluşları, gazeteler ve internet siteleri aracılığıyla ABD vatandaşlarına duyuruldu. Facebook’tan kullanılan oyların istatistiğinin seçimlerden sonra paylaşılması bekleniyor.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Yok artık facebook’a ne kadar güvendikleri belli oldu valla. Bu kadar güvenilir mi? :S orası meçhul.

BİR CEVAP BIRAK