PES 2017 Oyun İncelemesi

PES 2017 Oyun İncelemesi

32
0
PAYLAŞ

PES 2017

İncelemeye bir itiraf ile başlayayım.Ben aslında uzun süredir FIFA’cıyım 🙂 2010 öncesi PES oynardım ama o eğlendi­ğim oyun tarzını kaybedince bıraktım ve o zamanlar daha ciddi bir futbol simülasyonu olarak görsem de FIFA’ya geçtim.Tüm takımların da lisansları ile birlikte vardı. FIFA her yıl üzerine sürekli bir yenilik ekleyip büyüdü durdu. Daha geçen yıl ben de herkes gibi , pes etmeli diye düşünürken FIFA 17, bu sene bir de üzerine, Frostbite grafik kartı ile çok daha iyi bir görsel şölen eklemiş. Ayrıca yepyeni bir Hikaye (Story) moduna da sahip.

Ama sonra PES 2017’yi oynadım ve gör­düm ki PES, uzun yıllar sonra tekrar bir güneş gibi doğuyor. O özlediğim eğlen­celi oyun  geri gelmiş ve oynaması gerçekten FIFA’dan daha iyi. Elbette res­mi takımlar sizin için önemliyse FIFA hala tepede. Ama futbola katkı olarak bu sene daha hatasız bir simülasyon oyunu sunuyor. En büyük yeniliklerden birisi iki tarafın oyuncularının da sahada yaptığınız ha­reketlere verdiği tepkilerde yatıyor. Da­ha akıllıca koşular yapıyorlar ve pas verebileceğiniz daha akılcı boş alanlara kaçıyor­lar. Oyuncular elbette hata yapıyorlar ve ger­çek hayattaki isimlerin bireysel yeteneklerine sahip oldukları gibi  yapay zeka da oyunda gerçekten iyi çalışıyor. Artırılmış top kontrolü sayesinde oyuncu geçmeler ve ikili mücadeler de sizlere çok daha fazla zevk vermekte. Hakemin dahil olduğu po­zisyonlarda takım arkadaşlarınızın laf dalaşı­na girmesi ve kabga edişlerini izlemek de oldukça eğlenceli. Bu arada hakemler daha önceki oyunlardakine göre biraz daha sıkı ama yine de kart göstermekte ve penaltılarda oldukça adil dav­ranıyorlar. Konami kaleci teknolojisini de ol­dukça geliştirmiş. Etkileşimi yüksek seyirci ise duruma çok iyi tepki verse de maç yorumlan bence hala yeterli değil.

Oyun modların da hala yeterli olamaya takımı yönetmek çok daha kolaylaş­mış

O kadar olumlu şeyin ardından oyun modları ne yazık ki FIFA’nın özellikle Story modu karşı­sında yetersiz kalıyor. Transfer sistemi ise bir miktar geliştirilmiş ve artık bütçenizi daha ko­lay yönetebiliyorsunuz. Ayrıca Pause menü­sünde taktik değiştirmek de oldukça kolaylaş­tırılmış ve bunlar d-pad tuşlarına atanabili­yor. PES bu sene çok daha gerçekçi bir oyun yaratma üzerine yoğunlaşmış.

Konami bu sene takım kadrolarını ve isimlerini de düzenlemeye artık izin veriyor

Çok fazla olmasa da Arsenal,Liverpool, Borussia , Barcelona ve Türkiye’den de Beşik­taş gibi bazı takımların lisansları alınmış. Gerçi Konami, 2017’de ki  kadro ve takım isimleri düzenlemeye de olanak sunan bir nevi FIFA lisansını da atlatmış. Dolayısıyla USB üzerinden de güncelleme imkanı ile yakın zamanda çıka­cak bu düzenlemeleri fan sitelerinden indirip gönül rahatlığı yükleyebileceksiniz. PES 2017 bu se­nenin galibi olmaya aday. Bence 2008 sonrasın­da tekrar bir şans vermeye değer.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK