Pardus ile Havelsan Anlaşma İmzaladı

Pardus ile Havelsan Anlaşma İmzaladı

72
1
PAYLAŞ

Pardus işletim sistemi

TÜBİTAK tarafından üretilen Linux tabanlı ilk yerli işletim sistemi olan Pardus’un daha fazla kullanılması konusunda Havelsan ile yeni bir anlaşma imzalandı. Bu işbirliği ile Pardus işletim sisteminin Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli Savunma Bakanlığı gibi kurumlarda kullanılması bekleniyor.

pardus-isletim-sistemi-havelsan

2003’te TÜBİTAK tarafından ilk yerli işletim sistemi olarak tanıtılan Pardus’un yaygınlaştırılması konusunda yeni bir adım atıldı. TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’ne (kısaltması ULAKBİM) tarafından Linux tabanlı yerli işletim sisteminin HAVELSAN’da ve buna bağlı kurumlarda kullanılması hususunda bir ortaklık imzalandı. 9 Eylül’de imzalanan protokol ile milli Pardus işletim sisteminin Milli Savunma Bakanlığı’nda, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki kurumlarda ve Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bünyesindeki şirketlerde kullanımının yaygınlaştırılması bekleniyor.

Pardus’un yukarıda bahsedilen kurumlarda kullanılmaya başlanmasından sonra tüm kamu kuruluşlarında yer alması bekleniyor. Kısacası kamu kurumlarında kullanılan Windows işletim sisteminin yerini, önümüzdeki günlerden itibaren yavaş yavaş yerli işletim sistemimiz Pardus alacak.

Yerli işletim sistemimizin şuanda Windows gibi tüm işlemleri yapabildiği ve kamu kurumlarında kullanılabilmesi için yeterli kapasitede olduğu düşünülüyor. Pardus işletim sisteminin geliştirilmesi ise Ankara’da faaliyet gösteren TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’ne(ULAKBİM) ait olacak.

Pardus işletim sistemi Windows’un yapabildiği çoğu işlemi yapabilmesine karşı Windows’a göre daha basit bir görünüme sahip. Bu sayede kamu ve kurumlarda çalışan memur ve diğer çalışanların bilgisayarı daha kolay kullanmalarına imkan sağlayacak.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Valla linux güçlü bir işletim sistemi herşeyde kullanılmakta programcılığın atası. Silahlı kuvvetlerinede bu yakışır

BİR CEVAP BIRAK